Będąc nie tylko malarzem, ale również skrzypkiem i poetą, podejmuje dialog z muzyką, kreując barwne symfonie o wielkim i niezwykle urokliwym, lirycznym nastroju.
Jest też jedną z najbardziej oryginalnych osobowości wśród wykładowców Bauhausu, unikalnej szkoły, która skupiała nowatorskich artystów reprezentujących wszystkie dziedziny twórczości plastycznej. Paul Klee, już za życia zaliczany do najwybitniejszych indywidualności w sztuce współczesnej, do dziś pozostaje równie ceniony.
Paul Klee. Ad Parnassum. 1932.
Kuntsmuseum, Berno.
W pracach tej serii odnajdujemy równocześnie ślad innych wpływów, mających tym razem swe źródło we Włoszech. Wielkie wrażenie zrobiły na artyście mozaiki, jakie oglądał w Wenecji, Rawennie i Palermo. Inspiracja ta nadaje obrazom Klee nowy wymiar i po raz kolejny dowodzi, jak wyjątkowy charakter miała jego twórczość, nie dająca się zamknąć w granicach żadnego konkretnego nurtu artystycznego.
Ad Parnasum stanowi najwspanialsze dokonanie wśród obrazów dywizjonistycznych Paula Klee. Tytuł jest bezpośrednią aluzją do Parnasu, mitycznej góry poetów.
Znakomicie opisuje to płótno Will Grohmann: "Kolorystyka jest tu dość urozmaicona. Obserwator śledzi narodziny i ewolucję światła od poranka do południa. Wydłużony, wąski trójkąt powyżej słońca, to świt. Białawy klin nad świątynią, to południe. Nigdzie nie pokazał Klee fenomenu czasu tak sugestywnie jak tutaj".
źródło:
WIELCY MALARZE, ICH ŻYCIE, INSPIRACJE I DZIEŁO.
Wydawca: Eaglemoss Polska.
Wydawca: Eaglemoss Polska.