IMPROWIZACJA 26 - WIOŚLARZE

W artystycznej przygodzie XX wieku niezwykle ważną rolę odegrała sztuka abstrakcyjna. Rewolucja ta wiele zawdzięcza Kandinsky'emu, autorowi jednego z pierwszych obrazów niefiguratywnych.
Obok swych poszukiwań indywidualnych, artysta współpracował równolegle z kilkoma spośród najważniejszych ugrupowań awangardowych początku XX stulecia. Pozostawił również pisma teoretyczne, w których przedstawił swą koncepcję sztuki w ogóle oraz sztuki abstrakcyjnej w szczególności.
"W dzisiejszym malarstwie - pisał w 1931 roku - punkt mówi czasem więcej niż postać ludzka. Linia pionowa w połączeniu z poziomą zyskuje wydźwięk nieomalże dramatyczny. Zetknięcie koła z kątem ostrym trójkąta daje nie mniejszy efekt, niż zbliżenie palca Boga do palca Adama na fresku Michała Anioła".

Wassily Kandinsky. Improwizacja 26 - wioślarze. 1912.
Statische Galerie im Lenbachhaus, Monachium.

Przejście od malarstwa figuratywnego do abstrakcyjnego nie dokonało się nagle i brutalnie. Wręcz przeciwnie: zanim Kandinsky porzuci wszelkie odniesienia do świata realnego, przebywa długą drogę. Co ciekawsze, po namalowaniu w roku 1911 swojego pierwszego olejnego obrazu całkowicie abstrakcyjnego (Obraz z kołem), zdaje się cofać w swych poszukiwaniach. Trzeba będzie poczekać do roku 1913, by znów pojawiły się kompozycje pozbawione jakichkolwiek elementów figuratywnych.
Kompozycja zatytułowana Improwizacja 26 - wioślarze wydaje się w pierwszej chwili całkowicie abstrakcyjna. W rzeczywistości posiada ona jeszcze pewne związki ze światem realnym, chociaż w formie bardzo zawoalowanej. Trzeba jednak wyćwiczonego oka, by w chaosie kolorowych plam zidentyfikować... łódź z wiosłami. Uwagę obserwatora przyciąga przede wszystkim świeżość, przejrzystość oraz intensywność kolorów, jak również brak ostrości form i konturów. Dzięki tym cechom obraz olejny przypomina akwarelę.

"I tak świat sztuki oddalał się coraz bardziej od natury,
aż wreszcie mogłem je jak dwa światy całkowicie autonomiczne"
                                                                                                       KANDINSKY


źródło:
WIELCY MALARZE, ICH ŻYCIE, INSPIRACJE I DZIEŁO.
Wydawca: Eaglemoss Polska.