Urodzony w Limoges, w 1941 roku Auguste Renoir spędza młodość w Paryżu. Mając dwadzieścia lat rozpoczyna przygodę z impresjonizmem lecz jednocześnie ceni sztukę figuratywną, którą doskonali malując liczne portrety. Miłość do rysunku, do linii oddala go stopniowo od metody impresjonistycznej. Pod wpływem Ingresa i Rafaela, wchodzi w roku 1883 w okres cierpki. Wtedy rysunek odnajduje zagubioną pozycję, kreska wyostrza się, a paleta przyjmuje tony kwaskowe i chłodne.
Po pewnym czasie malarz znajduje własny styl. Łagodzi kolorystykę poszerzając ją o czerwienie i ochry. Maluje opalizujące kobiece ciała. Pracuje do ostatniej chwili, do 2 grudnia 1919 roku, gdy umiera w swym domu w Cagnes-sur-Mer.
Auguste Renoir. Huśtawka.
1876. Muzeum Orsay, Paryż.
Scenę tę, malowaną krótkimi pociągnięciami pędzla, zalewa światło, które spaja postaci z otoczeniem. Na sukni biel, błękit, róż i żółty zaznaczają grę światła i cienia.
Niebieska (w zasadzie) marynarka mężczyzny, w załamaniach fałdów przechodzi w zieleń lub fiolet. Na ziemi też widzimy błękit i zieleń odpowiadającą liściom drzew oraz białe, żółte i różowe plamy światła.
źródło:
WIELCY MALARZE, ICH ŻYCIE, INSPIRACJE I DZIEŁO.
Wydawca: Eaglemoss Polska.